مرجع آموزش مهارت های توسعه محور در زنان

در مذاکره آماده نه گفتن و در عین حال نه نشنیدن باشید !

از مزایا و ضرورت نه گفتن ، سخن به فراوان به زبان آمده و توصیه ها فراوان است . و برای زنان با توجه به نوع تربیت و زیستی که اغلب دارند، این موضوع به مراتب سخت تر و در عین حال حائز اهمیت تر می شود .

لذا تمرین نه گفتن در مذاکرات و گفت و گو ها چیزی است که باید آگاهانه آن را تمرین کرد . خیلی وقت ها زنان به دلیل دلسوزی نا به جا، احساس خجالت ، شرم و همین طور احساس بی کفایتی در خودشان نمی توانند نه بگویند . در خیلی از موارد نیز شخص به خاطر این مسئله که نه گفتن را مساوی با از دست دادن روابط ، تنها ماندن و دلخوری دیگران می شود ، بدان بی توجه بوده و به همه خواسته های اطرافیان در مذاکره و گفت و گو ها بله می گوید .

پس ضرورت این نه گفتن بر کسی پوشیده نیست . شرط می بندم موقعیت هایی را اکنون در ذهن تداعی می کنید که اگر نه گفته بودید ، شاید وضعیت تان لااقل از لحاظ روحی و ذهنی بهتر بوده است ! چرا که بله گفتن تحت فشار موقعیت ها و ذهنیت های مخرب و غلطی که داریم باعث یک رنج روحی و عاطفی مضاعف را برایمان به ارمغان می آورد .

و چه کسی دوست دارد همواره در رنج روحی ناشی از چیزی باشد که دلش نمی خواهد انجام دهد !؟

برای زنان رابطه محور و کسانی که پیوند ها و روابط برایشان جزو اولویت بوده و مهم ترین رکن زندگی شان هست ، این مسئله شاید بارز تر باشد .

آن ها دلشان نمی خواهد که بخاطر نه گفتن، پیوند و ارتباط شان از بین رفته و بگسلد … برای آن ها داشتن روابط و ویژه از ضروریات است، و حال دلشان با این روابط خوب می شود.

اما همین افراد باید در نظر داشته باشند که آیا واقعا نه گفتن به رابطه شان ضرر می زند ؟ یا توهم و ترس از دست دادن رابطه این طور وانمود می کند ؟ و یا عادت به بله گفتن این توقع را در اطرافیان ایجاد کرده که باید همواره در برابر آن ها بله گفت تا مورد تائید شان باشید !

خیلی مهم است که در این خصوص اندکی تامل کنید و تمرین نه گفتن را جزو اولویت ها قرار بدهید اما با این شناخت که قرار است چه چیزی به دست آورید و چه چیزی از دست بدهید . بخصوص اگر روابط برایتان مهم تر از نتایج و دستاورد ها هستند !

از سوی دیگر به راحتی با نه شنیدن کنار نیایید . زنان عادت بدی که دارند این است که وقتی پیشنهادی در میان است یا آن را قبول یا رد می کنند و دیگر کاری ندارند چطور می توان بر سرش مذاکره کرد . منتها در صورتی که شما نه می شنوید نباید خیلی سریع میدان را ترک و بالا روید !

فراموش نکنید که هر مذاکره موفقی نیازمند سرسختی است . و نه گفتن در مواقع ضرورت و سرسختانه ایستادن در مقابل نه شنیدن ، کلیدی است برای این که بتوانید مذاکرات ، گفت و گو ها و روابط بهتری داشته باشید .

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x