مرجع آموزش مهارت های توسعه محور در زنان

تله رنجش استراتژیک

در مذاکره یک فن وجود دارد با نام "رنجش استراتژیک" به این معنا که شما با بیان به موقع آزردگی خود می توانید طرف مقابل را متوجه مشکل پیش آمده کنید .

ایده جالبی ست . چه بسا خیلی از شما این را تا بحال امتحان کرده اید . و شاید هم دوست دارید به این فن مجهز باشید .

باری  آن طرف قضیه کسانی هستند که قربانی این استراتژی رنجش قرار می گیرند . جایی که طرف مقابل پا فراتر گذاشته و رسما به شما حمله می کند .

ولی کماکان پوشش بیان رنجش و آزردگی خود را دارد .

و با دست گذاشتن روی نقاط ضعف، نقاط حساس ، ارزش های دارای اولویت شما با یک تهدید آشکار یا پنهان، وضعیت را به سمتی می برد که گویی شما را در دام انداخته است .

اینجا دیگر شما آن قدرت تصمیم، انتخاب، بازنگری و حتی ابراز نگرش های خود را سست یافته می بینید و چه بسا جرئت ادامه دادن را هم از دست می دهید .

به عنوان یک زن. اگر شما از دسته زنان روابط محور، وابسته و شخصی باشید که زندگی شما معطوف و تعریف شده در روابط تان است، اینجا این استراتژیِ رنجش ( وقتی از طرف شخص مقابل شما انجام شود ) شاید بتواند علیه شما عمل کرده، کارایی اش را از دست بدهد و به عنوان یک قربانی در خصوص این فن به حساب بیایید .

اما چه می توان کرد ؟

اعتماد به نفس و حفظ آگاهانه کنترل خود ، حذف خشونت و توازن و وقار در صحبت می تواند روش هایی عالی برای مواجهه با کسانی باشد که آزردگی شان را از موضوع و مسئله مورد نظر گفت و گو و مذاکره تان فراتر برده و به تمامی ارتباطات اعم از کاری، عاطفی و حتی دیگران وصل کرده و می خواهند علیه شما برخاسته تا مجاب شوید برای امتیاز دادن بهشان .

در این بین هر چقدر روان شما مستقل نباشد، و با گذشته تان گره خورده باشد . یعنی جایی که شما مطابق ارزش ها، استانداردها و برای تائید دیگران زندگی کرده اید. و در یک نقطه از سطح اعتماد به نفس مانده و آن را از سر نگذرانده باشید.

در این صورت این شورش بر علیه شما می تواند عواقب پررنگ تری به خود بگیرد . تائید آن شخص، یک جفت یا جفت های متعدد از چشمانی که ما را براق دیده اند و اکنون در معرض روی گرداندن از ما هستند! به این بهانه که مورد آزردگی خاطر از جانب شما قرار گرفته اند .

 این ها گره های ریزی را در روان ما ایجاد کرده که نه تنها اعتماد به نفس مان راتحت کنترل و تاثیر خود قرارمی دهد.

از سویی این تائید طلبی و آن براقی چشمانی که همیشه سوی ما بوده و ما را به تحریک و تحرک بیشتر وا می داشته، اکنون باری از عذاب وجدان، پوچی و احساس ناکافی بودن راهم همراه با آن ابراز آزردگی و افتادن در آن تله استراتژی رنجش برای ما به ارمغان می آورد .

چیزی که ما تحت عنوان اعتماد به نفس یا همان ساده ترشده اش “من می توانم” از آن یاد می کنیم قبل از هر چیز با استقلال روان ما گره خورده . و ما هر چقدر بیشتر از پس این مسئله برآمده و حداکثر تا 35 سالگی مان بند ها و گره ها را باز کرده و رها شده باشیم، در زمانی که در مذاکره و گفت گو های دشوار قرار می گیریم، کمتر قربانی می شویم .

چه بسا راحت از این استراتژی به نفع خودمان استفاده کرده و هر کجا که ببینیم مسئله ای، رنجش و آسیب ما را به همراه دارد با بیان به موقع، همچنین کنترل احساسات و آگاهانه برخورد کردن با مسئله، امتیاز مذاکره و رابطه را برای خودمان کنیم .

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x